ISITMA SİSTEMLERİ

Zeminden Isıtma Sistemleri

Pex Boru Yerden Isıtma Sistemleri

PEX BORU NEDİR ?

Plastik boru teknolojisinin harika ürünü polietilen esaslı PEX Borular, sıcak-soğuk su tesisatlarında, zeminden ısıtma, mobil ve temiz su sistemlerinde kullanılabilen plastik boru sektörünün tek boru sistemidir. PEX Borular esnek yapıları sayesinde farklı zemin, döşeme ve duvar tiplerine uygun şekillerde; mobil tesisat olarak adlandırılan radyatör sistemlerinde kılıflı olarak ve her türlü sıhhi tesisat sistemlerinde rahatlıkla kullanılabilirler. PEX Boru Sistemleri iş merkezleri, konutlar, spor salonları, okullar, laboratuvarlar, ibadethaneler, sinemalar vs. gibi farklı mekanların ısıtılmasında en doğru tesisat çözümlerinden birisidir.

Polietilen borular normal yapısı gereği sıcak akışkanlara karşı dayanıklı değildir, ancak molekül zincir yapıları çapraz bağlı (crosslink-PE-Xb) yapıya dönüştürüldüğünde yüksek sıcaklıklara direnç gösterebilirler. Çapraz bağlanma işlemi tamamlanmış polietilen esaslı PEX Borular, -100 ºC ile +110 ºC arasındaki sıcaklıklarda yapısal özellikleri bozulmadan rahatlıkla çalışır.

Pex Borularda Çapraz Bağlanma Nedir ?

PEX Borular ekstrüzyon yöntemi ile üretilirler. Kangal haline getirilen PEX Borular yaklaşık 4 saatlik buhar tanklarında kür işlemine tabi tutulur. Böylece polimer zincirleri yan zincirler ile bir bağ yaparak tek bir molekül haline gelir ve çapraz bağlı (crosslinked) yapıya dönüşüm gerçekleştirilir.

Çapraz Bağlanma Tipleri

Plastik boru sektöründe PEX-a Peroksit, PEX-b Silan ve PEX-c Işınlama olmak üzere pex boru sistemlerinin üç farklı tipi vardır. (Tipler arasındaki fark, üretim yöntemi ve TS 10762-2 EN ISO 15875-2 standardının talep ettiği çapraz bağlanma oranlarıdır)

PEX Plastik Boru Sistemleri sıcaklık karşısında yüksek performans özellikleri gösterebilmesi için ve esneklik sağlanabilmesi açısından Silan Yöntemi olarak bilinen PE-Xb üretim modeli ile üretilirler.

PE-XB

PeXb, silan yöntemi olarak bilinir. Isı ve basınca dayanıklı, olan çapraz bağlanabilir yüksek yoğunluklu polietilen ( HDPE ) hammaddesin den üretilir. Çapraz bağlanma, üretim sonrası özel bir proses olan buhar kürü ile sağlanır. Çapraz bağlanma derecesi en az % 65 olmalıdır.


Mobil Isıtma Sistemlerinde sıcaklık dağılımı ortamın üst bölgelerinde yoğunlaşacak şekilde oluşur. 90 °C’lik bükmelerde, köşe düzeltici kullanılmalıdır. Köşe düzelticiler plastik boruların genleşmesini dengeleyerek çatlama ve sızıntıları engeller.

YERDEN ( ZEMİNDEN ) ISITMA

PEX yerden ısıtma sistemleri PE-Xb crosslink boruların geliştirilmesi sonucu dünya plastik boru pazarında oldukça yaygınlaşmıştır. Türkiye’de de de Oksijen Bariyerli Boruların üretilmesiyle sorunsuz bir zeminden ısıtma sistemi ortaya çıkmıştır. Doğru projelendirme yapıldığında homojen bir ısı yayılımı elde edilen zeminden ısıtma sistemlerinde, düşük ısıtma derecesi ile yüksek ısı konforu sağlanarak, standart tesisat uygulamalarına göre % 25 oranında yakıt tasarrufu elde edilir ve yaşam alanlarında estetik ve ferah bir ortam sağlanır.

Pex boru sistemlerinin ayrıca; yaklaşık elli yıllık kullanım ömrü, malzeme hafifliği, çabuk ve firesiz döşenebilmesi gibi birçok avantajı vardır. Zeminden ısıtma sistemleri sağlıklı, konforlu ve ekonomiktir. Isı ve sıcaklığın iletiminde yüksek performans sağlayan pex boru sistemleri, yerden ısıtma sistemleri için gereken tüm yapısal özelliklere sahiptir.

Pex yerden ısıtma sistemlerinde sıcaklığın ortama dağılımı, homojen bir şekilde oluşur. Zeminden Isıtma Sistemlerinde plastik boruların döşenme şekli, sıcaklığın ortama düzgün bir şekilde dağılmasını sağlayacak özelliklerde olmalıdır. pex boruları, uygulama yapılacak alanın özelliklerine göre tekli paralel, ikili parelel, üçlü parelel ve spiral formlarında döşeme yapmaya elverişli elastik bir yapıya sahiptir.

MOBİL SİSTEM
Mobil ısıtma sistemlerinde tek kolon hattı çekilerek radyatörlere kollektörden doğrudan dağıtım yapıldığı için klasik radyatörlü ısıtma sistemlerinde görülen 3-4 ayrı kolon borusu kullanımı, montaj ve çalışma problemleri oluşmaz. Ayrıca yaşam alanlarında gereksiz plastik boru görüntüleri oluşmaz.

BİR TEK KOLON HATTI İMALATI
Klasik kalorifer sistemlerinde görülen bir kaç kolon hattı yerine PEX  Mobil Sistemlerde tek kolon ile tüm alanlara dağıtım yapılabilir.

TAMİR KOLAYLIĞI
PEX Mobil Sistemlerde tesisatın döşenmesinde kılıf kullanıldığı için herhangi bir hasar durumunda döşeme bozulmadan plastik boruların değiştirilmesi mümkündür.

KAZAN DAİRELERİNDE PRATİKLİK
Klasik radyatör sistemlerinde birçok kolonun bodrumda toplanması ve bodrumdaki yatay plastik boruların malzeme, işçilik, izolasyon maliyetleri gibi sorunlar PEX Mobil Sistem ile ortadan kalkar.

ESTETİK TASARIM İMKANI
Kolon ve yatay plastik borular, kullanım alanlarını daraltarak istenmeyen görüntüler oluşturmaktadır. PEX Mobil Sistem uygulanan yaşam mekanlarında böyle görüntüler olmaz.

14 thoughts on “Zeminden Isıtma Sistemleri

Yorumlar kapatıldı.