BİLİM VE TEKNOLOJİ

MARS 2020 İKİ HAFTA İÇİNDE İNECEK


Genelmekanik, ansiklopedi

NASA’ nın Güney Kaliforniya’ da ki tesisinde üretilen Perseverance, roverı Mars’ ın yeni misafiri olacak olan araç şu günlerde Mars’ ın yörüngesinde iniş için uygun anı beklemekte. Peki bu rover ı diğerlerinden ayıran özellikleri nelerdir bir bakalım.

ESKİ YAŞAMIN İZLERİNİ ARAMAK

Daha önceki NASA misyonları

Mars 2020 Perseverance üzerinde 19 kamera taşıyor. Bu tarihteki diğer gezegenler arası görevlerdekinden daha fazladır. Mars 2020 Perseverance, diğerlerinde olduğu gibi ham veya işlenmiş görüntüleri web sitesinde kullanıma sunmayı planlıyor. Eğer iniş sırasında herşey yolunda giderse insanlık Mars’a inmenin nasıl bir şey olduğunu yüksek çözünürlükte deneyimleyecek ve barındırdığı mikrofonlardan ilk defa sesleri de duyabilecek. SuperCam’ daki diğer mikrofonlar sayesinde bilim insanları rüzgârı dinleyecek ve yüzey şekillerini ve kayaçları anlamlandırmada yardım sağlamış olacak.

Eğer adınızı Mars’a göndermek için kaydolan 10,9 milyon kişi arasındaysanız adınız Mors kodunda, Tek olarak keşfedin cümlesini taşıyan gezgin üzerindeki bir plakaya yerleştirilmiş üç silikon çipten birinin üzerinde yazılıdır.

17 thoughts on “MARS 2020 İKİ HAFTA İÇİNDE İNECEK

Bir yanıt yazın