DOĞALGAZ TESİSATIISITMA SİSTEMLERİMERKEZİ ISITMA SİSTEMLERİYERDEN ISITMA SİSTEMLERİ

DOĞALGAZ FATURASINI %25-30 DÜŞÜREBİLİYOR

Genelmekanik, ansiklopedi


Yoğuşmalı Kombiler

Klasik konvensiyonle kombiler, radyatörlere giden suyu ısıttıktan sonra atık gazı hermetik bacası vasıtasıyla dışarı atar. Yeni nesil yoğuşmalı kombilerde ise; bu durumdan çok farklı olarak bacadaki gaz içindeki hava su karışımı gaz yani buhar, soğuyarak yoğuşur ve damla haline dönüşür. Adını da bu teknolojiden alan yoğuşmalı kombiler radyatörden gelen dönüş suyunu yani ılıyan suyu, öncelikle bacadan atılacak sıcak gaz ile ısıtır. Böylelikle atık gazın ısısı geri kazanılmış olup, radyatörün soğuk suyun ısıtılması için gereken gaz tüketimi azalmış olur. Dolayısıyla tüketici aynı oranda ısınmak için çok daha az gaz tüketmiş olur. Bu da doğalgaz faturalarında geleneksel konvansiyonel kombilere göre yüzde %25-30 a varan milli kaynak tasarrufu ve tüketiciye de kazanç sağlar.

Neden Yoğuşmalı Kombi Teknolojisi Tercih Sebebidir?

Yoğuşmalı kombiler gazın yanması sırasında oluşan ısı enerjisini ve bu yanma sonucunda ortaya çıkan su buhar karışımı yani atık gaz dediğimiz fakat tamamen atık olmayan bu su buhar ve yanmış gaz atığındaki su buharı yoğuşmalı kombiler su buharını soğutularak yoğuşma yapar ve sıcak su buharından ortaya çıkan ısı enerjisini tesisattan dönen soğuksuya eşenjör sayesinde ileterek normalde kayıp olan bu enerjiyi kullanmış olur. Sonuçta kullanmış olduğu yakıttan maxiumum verim sağlamış olur. Bu da elde edilen enerjinin %100 ün zerine çıkmasını sağlar. Bu sayede normal klasik kombilerde bacadan atılmış olan atık gaz yoğuşmalı kombiler ile tekrar enerjiye dönüştürülerek önemli bir yakıt tasarrufu sağlar.

NASIL DOĞALGAZ TASARRUFU SAĞLARIZ ?

Doğalgaz tasarrufu yapmak için öncelikle binada yalıtım ile ısı kaybının minimuma indirmek gerekir. Unutmayın ne kadar az kayıp sağlanırsa ortam ısısını muhafaza etmek için kombiniz o kadar az çalışacaktır.

Yüksek verimli cihazlar yani yoğuşmalı kombileri tercih etmek de doğalgaz tüketimini etkileyecektir. Yoğuşma teknolojisinde yanma sonucu ortaya çıkan atık gazın ısısı tekrar değerlendirilerek sisteme aktarılır. Böylelikle arzu edilen ortam ısısına kavuşmak için yoğuşmalı kombilerde daha az doğalgaz tüketilir.

Geceleri evin ısı kaybına engel olmak için kombiyi kapatmak yerine düşük ısıda çalıştırılarak ısı kaybının önüne geçilebilir. Ayrıca geceleri perdelerin örtülü olması varsa panjurların kapatılması enerji tasarrufu sağlar. Ancak perdelerin radyatörlerin önünü kapanmamasına dikkat etmek etmeliyiz.

Ortama ısıyı dağıtan evdeki radyatörlerin önüne ve üstüne, dekoratif eşyalar ve koltukları çok yakın koyarak ısının dağılımına engel olmaktan kaçınılmalıdır.

Kombilerin yıllık bakımlarının aksatılmaması, doğalgaz tasarrufunu etkileyen önemli faktörlerden biridir. Yapılan bakımdan sonra kombinizin randımanı artar, kullanım süresi uzar, doğalgaz tasarrufu sağlar, kombinizin konforlu bir şekilde uzun yıllar boyunca sizlere hizmet etmesini sağlar. Bacalı cihaz kullanan doğalgaz tüketicileri yılda en az bir kez baca temizliği ve bakımı yaptırmalıdır. Bakımı yapılan baca, cihazın yanma verimini artırıp tasarruf sağlar. Kombi bakımları DemirDöküm servisleri tarafından yapılırken, Baca temizliği hizmetleri için bağlı bulunduğunuz belediyeden veya itfaiye hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın