SWAP PİYASASI

Genelmekanik, ansiklopedi


SWAP ( TRAMPA )NEDİR ?

Bir takas türevİ olan swap; iki taraf arasında bir tarafın finansal aracının nakit akışını karşı tarafın finansal aracıyla belirli bir süreliğine, belirli bir kurda, ve belirli bir faiz oranında takas yöntemidir. Swap piyasaları Avrupa ve ortadoğu için Londra, Asya için Singapur Amerika İçin Newyork piyasalarıdır. Sözkonusu işlemden sağlanan faydalar kullanılan finansal araçların türüne bağlıdır. Bu karşılıklı, alışverişi belli bir süre, belirlenen bir kur ve bir partinin nakit akışlarını diğer tarafın finansal enstrüman olarak bakılır. Söz konusu faydalar, ilgili finansal araçların türüne bağlıdır. Örneğin, iki tahvil içeren bir takas durumunda , söz konusu faydalar bu tahvillerle ilişkili periyodik faiz ( kupon ) ödemeleri olabilir. Özellikle, iki taraf bir nakit akışını başka bir akıma karşı değiştirmeyi kabul eder. Bu akıntılara bacak denirtakas. Takas anlaşması, nakit akışlarının ödeneceği tarihleri ​​ve bunların tahakkuk ve hesaplanma şeklini belirler . Genellikle, sözleşmenin başlatıldığı tarihte, bu nakit akış serilerinden en az biri değişken faiz oranı , döviz kuru , hisse senedi fiyatı veya emtia fiyatı gibi belirsiz bir değişken tarafından belirlenir .Nakit akımları, önemli bir tutar üzerinden hesaplanır. Bir geleceğin , bir teklifin veya bir seçeneğin aksine , maddi meblağ genellikle karşı taraflar arasında değiştirilmez. Sonuç olarak, takaslar nakit veya teminat olabilir. Swaplar için kullanılabilir korunmak gibi bazı riskleri faiz oranı riski , ya da spekülasyon yatan fiyatlarının beklenen yönde değişikliklere.

Takaslar ilk olarak 1981’de IBM ve Dünya Bankası takas anlaşması imzaladıklarında halka tanıtıldı. Günümüzde swap dünyanın en ağır işlem gören finansal sözleşmeler arasında yer almaktadır: faiz oranları ve olağanüstü para swapları toplam miktarı göre, 2010 $ ‘dan fazla 348000000000000 oldu Uluslararası Ödemeler Bankası’na (BIS).

Takasların çoğu , karşı taraflar için “kişiye özel” olan tezgahüstü (OTC) işlem görmektedir. Bazı takas türleri de, Chicago Ticaret Borsası, ABD’nin en büyük vadeli işlem piyasası, Chicago Board Options Borsası, IntercontinentalExchange ve Frankfurt merkezli Eurex AG gibi vadeli işlem piyasalarında değiştirilir.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ilgili istatistikleri yayınladı tutarları OTC üstün türev piyasasında. 2006 yılı sonunda bu, 2006 brüt dünya ürününün 8,5 katından fazla olan 415,2 trilyon ABD doları olmuştur. Bununla birlikte, nakit akışı , bir takas tarafından üretilen bir faiz kez bu, nominal değeri eşittir, swap elde edilen nakit akışı önemli bir fraksiyonu ama Brüt dünyada çok daha azdır, ürün, aynı zamanda, bir nakit akış ölçer. Bunun büyük kısmı (292.0 trilyon ABD Doları), faiz oranlarındaki değişimden kaynaklanmıştır. Bunlar para birimine göre şu şekilde ayrılır.

Dünya Takas ( Swap ) Piyasaları

En bilindik ve paranın deniz olduğu ve ortadoğu ve avrupa swao piyasası Londra’ da dır. Asya swap piyasası ise, Singapur’ da dır.